NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand

Artykuły/Blog

"Pakiet komfort" przegrywa w sądzie

O występujących w umowach pożyczki opłatach za tzw. „pakiet komfort” (opłata pobierana przez pożyczkodawcę, za odbiór spłacanej raty w domu pożyczkobiorcy) pisałam tutaj
 
Pożyczkodawcy nie mają zakazu pobierania opłaty za czynności obsługi w domu, niemniej jednak, opłaty takie winny być ustalone na rozsądnym poziomie i być pobierane w związku z rzeczywistym wzajemnym świadczeniem. Zakres kosztów związanych z czynnościami pożyczkodawcy, determinujący ich wysokość, powinien zostać w sposób należyty wykazany. Tymczasem, pożyczkodawcy narzucają w umowie opłatę, która jest wyższa, niż kwota udzielonej pożyczki.

Jak postąpić, gdy w umowie znajduje się tzw. pakiet komfort, a jego „cena” jest wyższa niż sama pożyczka?

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest oczywiście porzucenie idei zawarcia umowy, gdy jednak dojdzie do jej podpisania, sprawiedliwości należy szukać w sądzie.

Tak narzucona opłata jest bowiem niezasadna, bezpodstawna i naruszająca przepisy prawa.

Mi niejednokrotnie udało się uchronić klienta przed koniecznością zapłaty za tzw. „pakiet komfort”. Wysokość opłaty za obsługę w domu powinna być bowiem ekwiwalentna względem wartości usługi świadczonej przez przedsiębiorcę, co podkreśla także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (m.in. Decyzja Prezesa UOKIK z dnia 21.10.2013r. Nr- 30/13, z dnia 29.12.2017 nr 08/2017).